اثر مرکب – کارهای کوچک و موفقیت های بزرگ

گزارش روز پنجم 13 تیر
جولای 4, 2017
روز ششم 14 تیر
جولای 5, 2017

شاید شما هم این ضرب المثل را شنیده باشید که “فیل‌ها گاز نمیگیرند بلکه این پشه ها هستند که نیش میزنند”

این کارهای کوچک هستند که ما را هر روز کمی به سمت رسیدن به هدف یا کمی به سمت دور شدن از هدف هدایت میکنند.

شما در طول روز یک شکلات میخورید، کمی غذای بیشتری میخورید و روزی چند گرم به وزن شما اضافه میشود. به نظر میرسه که این چند گرم چندان اهمیتی نداشته باشه اما وقتی در طول سال بررسی میکنید متوجه میشید که چندکیلو وزن شما تغییر کرده.

اگر شما در طول یک روز چند کیلو چاق میشدید به شدت نگران بودید و سریع به پزشک مراجعه میکردید و مشکل را برطرف میکردید. اما چون به مرور این اتفاق افتاده شما نگران نشدید.

در زندگی مالی، کاری و عاطفی هم این موضوع وجود دارد.

شما ممکن است در روابط عاطفی هر روز کار کوچکی را انجام دهید که ذره ای رابطه شما بهتر شود و یا هر روز کار کوچکی را انجام دهید که به تضعیف رابطه شما بیانجامد. چیزی که اهمیت دارد این است که شما 100 درصد مسئولیت زندگی خودتان را به عهده بگیرید.

در یک جلسه مشاوره مشاور پرسید برای بهبود رابطه عاطفی در ازدواج شما چند درصد خودتان را مسئول میدانید؟ یکی از پشت سر گفت 50 درصد. در هر صورت رابطه دوطرفه است و هر طرف 50 درصد سهم دارد. کسی دیگر گفت 51 درصد. چون باید گذشت داشت و همیشه باید کمی بهتر بود. اما استاد گفت شما 100 درصد باید مسئولیت رابطه خودتان را به عهده بگیرید.

شما در کل زندگی باید همیشه و همه جا 100 درصد مسئولیت کارهای خودتان را به عهده بگیرید. تا بتوانید موفق شوید.

آقای دارن هاردی نویسنده کتاب «اثر مرکب» میگوید:

من در یک سال گذشته یک دفترچه درست کردم و هر روز ویژگی های مثبتی که از همسرم میدیدم را در آن دفترچه نوشتم. بعد از یک سال این دفتر را به عنوان هدیه تولد به او دادم. همسرم خیلی خوشحال شد و به من گفت این هدیه از ماشینی که قبلا به او هدیه داده بودم نیز برای او با ارزش‌تر بود. این کار دو خاصیت داشت، یکی اینکه هر روز من نکات مثبت را در مورد همسرم میدیدم و بیشتر به او علاقه‌مند میشدم. و دوم اینکه در این یک سال ویژگی مثبت نگری در من تقویت شده بود.

در واقع با ایجاد یک عادت کوچک در زندگی که هر روز مهمترین ویژگی خوب همسرم را بنویسم باعث شد هم تأثیر خیلی خوبی در زمینه مثبت نگری خودم ایجاد شود و هم رابطه ما بهتر شود.

اثر مرکب عادت های جزئی به همین شکل است. عادت های کوچک مفید میتواند زندگی ما را هر روز بهتر کند و عادت های کوچک مخرب هم میتواند در دراز مدت زندگی را برای ما سخت تر و سخت تر کند.

به باشگاه 5 صبح بپیوندید و عادت‌های خوب برای خود ایجاد کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *